Пътуване до ЮАР и Мозамбик: Кейптаун 1 – Нос Добра надежда

Целия маршрут на пътуването до ЮАР и Мозамбик, както полезни съвети, разходи и изводи може да прочетете ТУК.

КЪМ ПРЕДНИЯ ПЪТЕПИС: АЗ И ДЕЦАТА НА АФРИКА

НАСТАНЯВАНЕ

Полетът на LAM излетя от Мапуто (Мозамбик) в 17:55ч. и кацна по разписание в Кейптаун в 20:40ч. Междувременно другото име на Кейптаун е The Mother city (градът-майка) вероятно, защото той е бил първата европейска колония в Южна Африка.

В Кейптаун шофьорът, който бях резервирала в Booking така и не се появи в залата на Пристигащи на терминала. Затова си поръчах Uber превоз, а по-късно през вечерта писах до съпорта на Booking за непредоставената услуга, потърсих си парите обратно и до няколко дни те бяха в сметката ми.

Мястото за настаняване се казваше Greenpoint Port Guesthouse, къща за гости, резервирано през Booking.com. Препоръчвам мястото – чисто, на добра цена и на топ безопасна локация – резервирай ТУК. Малкият двор бе сериозно обезопасен с камера за наблюдение и телена ограда против прескачане на обикновената тухлена ограда. Моята стая бе на приземен етаж с базово оборудване като имах достъп до кухня и всекидневна на горния етаж.

Най-безопасният район в Кейптаун за спане е този около пристанището Victoria § Albert Waterfront. Но където и да е човек, свечери ли се и стане ли тъмно, става опасно за разходки пеша и особено сам. Това бе правило, което спазвах по време на цялото ми африканско пътуване – по тъмно не излизах пеша никъде. Ако ми се наложеше – виках Uber точно до конкретното място. Близо до мястото ми за нощувка имаше супермаркет от веригата Woolworths, където имаше голямо изобилие на готови салати, нарязани на ситно плодове и меса под формата на пръчици (като „бирените“ пръчици в България).


–> Разгледай и резервирай с отстъпка бюджетен хотел в Кейптаун. Виж ТУК!


КЕЙПТАУН – СЪВЕТИ И ВПЕЧАТЛЕНИЯ

Впечатленията ми за Кейптаун са, че е космополитен град с широки булеварди, много зеленина, бедни и богати квартали, сравнително чисти улици, красива гледка към планината.

В Южна Африка и особено в Кейптаун населението има сериозен проблем с наркотиците. На много места миришеше целодневно на марихуана и най-интересното бе, че както си седя, усещам тази противна мизирзма и започвам да се оглеждам, за да видя откъде идва, но не виждам никого – миризмата просто се носеше във въздуха.

Пишейки за безопасност, мобилното приложение SECURA Traveller SA (струва 49 ранда = 5 лв.) функционира с GPS координати и предоставя възможност за изпращане на паник сигнал до най-близкия полицейски екип за бързо реагиране.

Аз лично използвах Uber, но имам информация от човек, който живее в ЮАР, че градският транспорт в Кейптаун е добре уреден. Чисти, модерени, удобни и редовни автобуси. Това е и най-евтиният транспорт до летището. Купува се пластмасова карта, която се зарежда с пари. После се маркира при влизане и излизане от автобуса. Важно е да се знае, че зареждането не става при шофьора нито е възможно на всички спирки, а само на обозначените като „гари“ като това може да стане и на летището, и на Waterfront. Интерактивна карта с маршрутите на градските автобуси вижте ТУК.

ОРГАНИЗИРАН ТУР ИЗ ПОЛУОСТРОВ КЕЙП

За първия ден в Кейптаун бях резервирала организиран тур из полуостров Кейп, посещавайки нос Добра надежда, Кейп пойнт и Плажът на пингвините през ТОЗИ сайт. Въпреки, че бях предупредена, че винаги има много силен вятър там, времето точно този ден бе перфектно – слънчево с малко облаци, приятна температура и почти без вятър. Липсата на вятър в Кейптаун и особено на нос Добра надежда е рядкост.

Турът стартира в 9:30 ч. от офиса на Забележителните автобуси на V&A Waterfront пред Аквариума. Екскурзията се водеше от екип гидове, главният от които, освен че пускаше страшно много шеги, споделяше и любопитна информация за Кейптаун и градчетата, през които минавахме:

1. Официалните езици в Кейптаун са 11 като най-популярни са Африкано, Кхоза и Английски.
2. Едно от най-дългите пътувания с влак в света се намира именно в тази част на света – от Кейптаун до Дар ес Салаам (Танзания).
3. Малкото селище Muizenberg е идеално място за каране на сърф, но да се вземе предвид, че океанската вода е много студена целогодишно.
4. Малкото селище Калк бей се отличава с китни магазинчета и красиво нарисувана жп гара.
5. Градчето Fish Noek е място, където влизането във водата въобще не е добра идея, защото има акули. Интересно е също, че в този град има магазини тип „Всичко по 5R“ = всичко по 50 ст.
6. В болница Groote Schuur Hospital в Кейптаун е била осъществена първата сърдечна трансплантация в света от хирурга Кристиан Бърнард на 3.12.1967г.
7. Националното животно на ЮАР е Springbok (антилопа), чието месо имах възможността да опитам на следващия ден.

НАЦИОНАЛЕН ПАРК НОС ДОБРА НАДЕЖДА

Нос Добра надежда и Кейп Пойнт се намира в едноимения национален парк, достъпът до който е платен – за чуждестранни туристи входът струва 400 ZAR (40 лв). Национален парк е не толкова заради красивите гледки, а поради богатата флора – огромно разнообразие на растителни видове. Освен това може се наблюдават зебри, антилопи, щрауси и маймуни бабуини. Аз лично там видях само щрауси, разхождайки се на свобода и то на няколко места. И бабуини видях, но на друго съвсем неочаквано място – четете по-надолу. 🙂

Първа спирка беше Кейп Пойнт (Cape Point) – мястото, на което Индийският океан се слива с Антлантическия океан. Водата отляво е топла и стига до 20 градуса, докато водата отдясно едва стига 11-13 градуса, защото идва от Антарктика. За мое разочарование нямаше ясна линия къде свършва единият океан и къде започва другия.

Гледката от Кейп Понт бе невероятно красива с високите вертикални скали и разбиващите се в тях вълни. В далечината се виждаше плаж с тюркоазена вода. На върха има фар, построен през 1860г. на височина 249 м. над морското равнище. До него може да се стигне или пеша по добре изградена пътека или с финикуляр, който струва R95 = 10 лв. двупосочно. Тъй като често се е случвало фарът да бъде покрит с облаци, след време е бил обявен за неефективен и е построен друг фар на височина 87м.

От горната спирка на финикуляра има и друга пътека тръгвайки наляво, която бе почти безлюдна, но по нея стигнах до възможно най-крайната точка на Кейп Пойнт. По пътя изскачаха и се скриваха симпатични черни гущерчета. Някои от тях бяха доста смели щом стояха за фотосесия 🙂 Важно! Тоалетни, сувенирно магазинче и ресторант има само на Кейп Пойнт, но не и на нос Добра надежда.


Харесайте страничката ми във FACEBOOK, за да научавате първи за нови пътеписи и изгодни оферти!


Следваща спирка бе Нос Добра надежда като дотам турът предлагаше 2 опции по желание – за по-трудно подвижните хора предвижване с автобус до нос Добра надежда, а за останалите – трекинг пеша за около половин час като пътеката започва от паркинга на Кейп Пойнт, минава през невероятно красивия плаж с бял пясък Diaz Beach и завършва на нос Добра надежда.

Аз, разбира се, бях решила, че ще пешеходствам до там, но така се забаламосах в сувенирния магазин на Кейп Пойнт (купих тениски за децата, магнити, чай Мандела), че после трябваше да настигам вече тръгналата група. Само си ме представете – с пазарските чанти катерейки скали и опитвайки се да фотографирам всичко. Мдааа…

Реално трекинг пътеката е много добре маркирана, няма как и накъде да се изгуби човек. Има отбивка със стръмни стълби надолу към плаж Diaz Beach. Навсякъде където и да се обърнех, се разкриваха все по-красиви и по-впечатляващи гледки. На нос Добра надежда видях птици албатроси и корморани, понякога имало и тюлени, излегнали се на някои от скалите по-навътре в морето. Там се намира и емблематичния надпис на Нос Добра надежда – най-югозападната точка на африканския континент и съответните географски координати.

BOULDERS BEACH – ПЛАЖЪТ С ПИНГВИНИТЕ

След неприлично много пейзажни снимки в района на Кейп Пойнт и нос Добра надежда, дойде време за последната спирка от програмата – Плажът на пингвините. Намиращ се в градчето Simon’s town плажът носи името Boulders Beach. Там може да се наблюдава колония от около 3000 африкански пингвина. Входната такса е 190 ZAR (19 лв.) Целият комплекс разполага с 3 отделни гледни точки към плажа като на първата (отляво надясно) пътека е претъпкано с туристи и там има най-много пингвини. На втората по-малко, а на третата, която се пада най-вдясно на плажа и реално е безплатна, защото е преди касата, човек може да слезе на самият плаж и да срещне тук-там също пингвини. Освен на плажа, множество пингвини имаше и в прилежащата горичка. С един пингвин станахме първи приятели – големи муцунки правеше пред камерата. А освен пингвини в гората, имаше и няколко много любопитни скални дамани (хиракси), които се катереха по клоните над главите на минувачите, прокрадваха се по пътеките или си хрупаха непукисто листа и въобще не се смущаваха от заобиколилите ги хора.

Ето няколко интересни факта за африканските пингвини:

– Те са малки – тежат не повече от 5 кг. За сравнение императорските пингвини на Антарктика достигат до 30-40 кг.
– Най-много африкански пингвини се намират на островите край ЮАР и Намибия. Има само 2 континентални колонии – тази на Boulders Beach в Simon’s Town и колонията Stony point в Betty’s Bay.
– Този животински вид е записан в червената книга за застрашени видове на ЮАР. Поради  замърсяване с нефт и усилен риболов, популацията на африкански пингвини от 1.5 млн. през 1931г. в световен мащаб рязко намаляла на 10 000 през 2020г. На Boulders Beach се намират около 3000 пингвина.
– Африканските пингвини задоволяват жаждата си като пият морска вода, филтрирайки я чрез жлеза в тялото си и изхвърлят солта.
– Африканските пингвини живеят 10-15 години и могат да плуват до около 130 метра, достигайки до 20 км./ч.
– Звукът, който издават на сушата понякога наподобява рев на магаре.
– Разводите са рядкост. 🙂 Около 90% от двойките пингвини остават заедно цял живот.

От сувенирното магазинче си купих „Бабушка“ – маслена курабия с парченца шоколад.

НЕОЧАКВАНО! МАЙМУНИ ПО ПОКРИВИТЕ

След това, пътувайки от Плажа на пингвините към V&A Waterfront минахме през един крайморски град (не помня името) буквално окупиран от маймуни бабуини. Това са много едри маймуни, които се бяха качили по покривите на къщите – едни спяха там, други се чешеха, трети – наблюдаваха. Даже един бабуин като реши, че ще пресича улицата, до него имаше една жена с флаг с образа на маймуна, която организира неговото безопасно пресичане и спря целия трафика – коли, автобуси, всичко живо чакаше маймуната да пресече. След това тя походи по тротоара и все че се качи на покрива на близката къща. Такова нещо само в Интернет бях виждала, а ето че се случи и на живо.

Бабуините са спокойни животни, докато не решат, че искат твоята храна или бляскащи обици или телефон. Ако откажеш да им ги дадеш, силно вероятно е те да станат агресивни. Така че се препоръчва при контакт с бабуин да нямаш никаква храна в себе си (дори в раницата, защото те подушват и отварят), нито бижута, нито телефон на видимо място.

КЪМ СЛЕДВАЩИЯ ПЪТЕПИС –> АРАБИ И БЪЛГАРИ В КЕЙПТАУН


–> Разгледай и резервирай с отстъпка бюджетен хотел в Кейптаун. Виж ТУК!


Хареса ли ви статията? Моля споделете в: